2024/2025
КЛУБ „БЪЛГАРИЯ, ТОВА СМЕ НИЕ“ с ученици от 8 и 10 клас с ръководител Дора Кошева
Общо представяне на дейността на клуба:
Правилно, паралелно установяване и съпоставяне на мястото и значението на великите български владетели. Тяхното управление на България и влиянието им в Европа и света. Практическа, издирвателска дейност върху различни източници. Формиране на положителна мотивация и любов към нашата родина. Конкретизиране на събития, важни битки, политики на централизация на България и мястото й сред другите в света. С помощта на задачи задълбочават и прилагат знанията, развиват творческото мислене, установяват синхронност между знания и факти, правят изводи. Чрез забавни задачи и използване на различни документи, се цели да се развие интерес към миналото, патриотично мислене и конкретизиране на знания, свързани с върховното положение на България сред останалите при конкретни управления.
Цели: Установяване на конкретни детайли, факти, граници от управлението на великите български владетели – част от световната история.
Очаквани резултати: Национална гордост и установена идентичност.
2023/2024
КЛУБ „БЪЛГАРИЯ, ТОВА СМЕ НИЕ“ с ученици от 7 и ръководител Дора Кошева
Тематична подобласт: Интеркултурна комуникация
Общо представяне на дейността на клуба:
Правилно, паралелно установяване и съпоставяне на мястото на България в Европа и света. Практическа, издирвателска дейност върху различни източници. Формиране на положителна мотивация и любов към нашата родина. Конкретизиране на изводи за мястото на България сред другите в света. С помощта на задачи задълбочават и прилагат знанията, развиват творческото мислене, установяват синхронност между знания и факти, правят изводи. Чрез забавни задачи и използване на различни документи, се цели да се развие интерес към миналото, патриотично мислене и конкретизиране на знания.
12.06.2024 – УЧЕНЕ ЧРЕЗ ПРЕЖИВЯВАНЕ
Учене чрез преживяване, чрез реални житейски ситуации, чрез срещи с интересни хора и съвместна задълбочена работа – така минаха заниманията на групите за извънкласни занимания в СУ „Христо Ботев“ – гр. Съединение. С благодарност към отговорността и инициативността им, днес техните ръководители подариха на учениците си импровизирано тържество, подправено с вкуса на тематичните торти и доброто настроение, с мили думи и искрени усмивки, с благодарствени грамоти и с пожелания за весело лято.
Благодарности към всички, които бяха съпричастни към нашите дейности, които ни подкрепиха и се радваха на нашите малки победи в битката със скуката на сухото теоретично знание!
Нека математиката да е забавна, нека обичаме природата, нека пеем и спортуваме, да пишем за България, да снимаме и рекламираме нейната красота и да сме – България! Снимки тук.
Учениците от групите за извънкласни дейности:
„България, това сме ние“ с ръководител Дора Кошева;
„Млад PR, фотограф и журналист“ с ръководител Генка Дребчева;
„Математиката- лесна и интересна- с ръководител Борислава Енчева;
„Музикална плетеница“- с ръководител Петя Арабаджийска;
„Екология и здраве“ – с ръководител Николай Югов
И Клуб по футбол по НП “Заедно в изкуствата и в спорта“ с ръководител Костадин Апостолов
200 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА „РИБЕН БУКВАР“
3 МАРТ-НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ!
По повод 146 години от Освобождението на България оформен е информационен кът със снимки и табла о от клуб „България, това сме ние“. Снимки тук.
2022/2023
КЛУБ „БЪЛГАРИЯ, ТОВА СМЕ НИЕ“ с ученици от 7 и 9 клас и ръководител Дора Кошева стартира през 2022/2023 година.
Общо представяне на дейността на клуба: Учениците търсят и откриват информация по зададени теми
19.02.2023-ИЗЛОЖБА, ПОСВЕТЕНА НА ЛЕВСКИ!
В СУ „Христо Ботев“ на третия етаж учениците от клуб “България,това сме ние“ подреди кът, посветен на Васил Левски.
Прекланяме се пред неговата личност, личност, която винаги ще носим в себе си като част от нашата история, настояще, бъдеще!
17.01.2023г.- НАПИСАНОТО ОСТАВА…
На 17.01. 2023 г. в СУ „Христо Ботев“, гр. Съединение, се проведе среща между участниците в клубовете за извънкласна дейност „В света на медиите” /ръководител Генка Дребчева/ и „България, това сме ние“ /ръководител Дора Кошева/ с господин Кръстьо Манчев. Преди отбелязването на 150- годишнината от обесването на Апостола на българската свобода, учениците бяха запленени от интригуващите слова на дългогодишния учител, активен общественик и Председател на Общински комитет „Левски“ в град Съединение, „живата книга“ за делото на Васил Левски- Кръстьо Манчев. Обаянието на неговата отдаденост за съхраняването на паметта на българина към личността на Левски е заразителна. Не само негов поклонник, но и човек, който живее пълноценно и искрено обича историята ни, Родината и родния си град. Кр. Манчев показа на учениците уникални вещи, снимки и книги, които могат да намерят своето място единствено в музеите. Учениците в продължение на един час слушаха неговите думи, които извираха от сърцето му. Книгите му за голямоконарци и за Левски, много значки, изработени по различни поводи, тефтерчето на Дякона с факсимилета на оригиналните страници; златният медал, книгата на Мерсия Макдермот с посвещение от нея с дата 25.03.1985 г и нейното писмо до г- н Манчев от 07.12.1981 г. И още много неща, които той с педантично старание е съхранил и подредил в дома си, са наистина една достойна за уважение история на човек, които се е посветил на своята идея да държи жив огъня на родолюбието и да работи в полза на хората. Един достоен наследник на Левски и на неговия завет- „Дела трябват, а не думи“.
Г- н Манчев е бил винаги ангажиран с проблемите на обществото. Още като млад учител започва да пише материали за вестници. Диктува по телефона в селската поща на дежурен в редакцията на вестника статиите си. Бавно, трудно. Трупа опит и в тази сфера. Кратки, но важни съобщения за интересни моменти от живота на обикновените хора, от дейността на читалищата. И продължава до днес. Вече няколко десетилетия. Пази изрезки от всичките си публикации. Показа на учениците само последните – от 2022 година. “Прочетох отново 26 трогателни писма“, „Няма ги вече някогашните кошничари“, „Работихме всеотдайно с учениците /Г-н Манчев още пази учителските си бележници и тетрадката , в която е изчислил /без помощта на „Школо“/ , успеха на класа си през 1964/1965 г. и една от най-вълнуващите статии- „Написаното остава“ . Запазил е всички писма, които е получавал от младежките си години до днес. С различни марки, от различни населени места, от различни периоди, от казармата,…/когато няма марки , а пише ВП, т.е. Военна поща/. Всички писма- много трогателни и сърдечни! Носещи едно топло човешко отношение, едно неповторимо, искрено и чисто общуване, което днес трудно можем да усетим. Чрез съобщенията, лайковете, емотиконите, чрез телефон и камера казваме много неща, правим го бързо, понякога на някакъв странен език, но нещо липсва…
Хубаво е, че г- н Манчев ни го припомни. Живото слово, истинското общуване, искреното възхищение от Левски, труд и работа в полза на хората. Изключителна памет за факти и събития, задълбочено познаване на живота и дейността на Апостола, проучване за посещенията му в град Съединение и десетилетия труд да популяризира това и да пробуди гордост , че сме негови потомци. И желание да се доближим до светлия му образ и да следваме примера му. Защото „Времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме“.
В края на срещата учениците поднесоха своя скромен подарък , който без съмнение ще стане още един ценен експонат в личния архив на г-н Манчев- стихотворение, написано от Ангел Адърски от 5.б клас, с което той ще се представи на конкурса за творби, посветени на Левски, който е една от инициативите по повод предстоящото отбелязване на 150 години от смъртта на Левски.