„България, това сме ние“

2024/2025

КЛУБ „БЪЛГАРИЯ, ТОВА СМЕ НИЕ“  с ученици от 8 и 10 клас с  ръководител Дора Кошева

Общо представяне на дейността на клуба:

Правилно, паралелно установяване и съпоставяне на мястото и значението на великите български владетели. Тяхното управление на България и влиянието им в Европа и света. Практическа, издирвателска дейност върху различни източници. Формиране на положителна мотивация и любов към нашата родина. Конкретизиране на събития, важни битки, политики на централизация на България и мястото й сред другите в света. С помощта на задачи задълбочават и прилагат знанията, развиват творческото мислене, установяват синхронност между знания и факти, правят изводи. Чрез забавни задачи и използване на различни документи, се цели да се развие интерес към миналото, патриотично мислене и конкретизиране на знания, свързани с върховното положение на България сред останалите при конкретни управления.

Цели: Установяване на конкретни детайли, факти, граници от управлението на великите български владетели – част от световната история.

Очаквани резултати: Национална гордост и установена идентичност.

МИСИЯ 1 НА  Посланици на доброто – 11.а клас на СУ „Христо Ботев“ с класен ръководител – Костадин Апостолов
11.а клас е един от трите класа в нашето училище, които станаха „Посланици на доброто“, част от инициативата на УКС – „Най-задружен клас“. В следващите дни ще Ви представим и инициативите на другите два класа, а сега е време да видите как 11.а прие своята първа мисия – да прави добри дела.
Изработиха и поставиха прекрасна къщичка за книги до входа на централната сграда на училището – всеки може да вземе, да прочете и да върне книга или да остави своя.
Дариха книги на училищната библиотека, за да обогатят избора за всички ученици.
Поднесоха специални благодарствени послания на своите учители като знак на признателност.
Посрещаха ученици и учители на входа на училището с топли усмивки и пожелания за хубав ден.
За 8 март зарадваха дамите в училището с красиви цветя.
Подариха мартенички на учениците от 5. клас, като им пожелаха здраве и късмет.
Помагаха на свои съученици с уроците, защото знанието е сила!
Техните действия доказват, че добротата е навсякъде около нас – достатъчно е да я споделяме!
БРАВО, 11А! ❤️ Видео тук. 
В изпълнение на Дария Колева от 5. клас – клуб “Млади възрожденци” Видео тук.

08.03.2025 – ЧЕСТИТ 8 МАРТ!

По повод предстоящия 8 март дамите от колектива на СУ “Христо Ботев” бяха поздравени с персонални подаръци и специални пожелания. С благодарност за тяхната всеотдайност и професионализъм, им пожелаваме да бъдат все така успяващи, вдъхновяващи и щастливи. Нека продължават да бъдат светъл пример за учениците и колегите си, като с усмивка и страст предават знанието и ценностите на бъдещите поколения.
Клуб “Дигитален свят” изработиха прекрасни картички, с които зарадвахме дамите от различни институции, с които си сътрудничим.
Честит празник! Снимки тук.

03.03.2025 – Честит 3 март, България!

️ В училището бе създаден кът за празника – с красиви табла, изработени от клуб „България, това сме ние!“, и рисунки на учениците, изпълнени с любов към Родината.Снимки тук.


2023/2024

КЛУБ „БЪЛГАРИЯ, ТОВА СМЕ НИЕ“  с ученици от 7 и  ръководител Дора Кошева

Тематична подобласт: Интеркултурна комуникация

Общо представяне на дейността на клуба:

Правилно, паралелно установяване и съпоставяне на мястото на България в Европа и света. Практическа, издирвателска дейност върху различни източници. Формиране на положителна мотивация и любов към нашата родина. Конкретизиране на изводи за мястото на България сред другите в света. С помощта на задачи задълбочават и прилагат знанията, развиват творческото мислене, установяват синхронност между знания и факти, правят изводи. Чрез забавни задачи и използване на различни документи, се цели да се развие интерес към миналото, патриотично мислене и конкретизиране на знания.

12.06.2024 – УЧЕНЕ ЧРЕЗ ПРЕЖИВЯВАНЕ

Учене чрез преживяване, чрез реални житейски ситуации, чрез срещи с интересни хора и съвместна задълбочена работа – така минаха заниманията на групите за извънкласни занимания в СУ „Христо Ботев“ – гр. Съединение. С благодарност към отговорността и инициативността им, днес техните ръководители подариха на учениците си импровизирано тържество, подправено с вкуса на тематичните торти и доброто настроение, с мили думи и искрени усмивки, с благодарствени грамоти и с пожелания за весело лято.

Благодарности към всички, които бяха съпричастни към нашите дейности, които ни подкрепиха и се радваха на нашите малки победи в битката със скуката на сухото теоретично знание!

Нека математиката да е забавна, нека обичаме природата, нека пеем и спортуваме, да пишем за България, да снимаме и рекламираме нейната красота и да сме – България! Снимки тук.

Учениците от групите за извънкласни дейности:

„България, това сме ние“ с ръководител Дора Кошева;

„Млад PR, фотограф и журналист“ с ръководител Генка Дребчева;

„Математиката- лесна и интересна- с ръководител Борислава Енчева;

„Музикална плетеница“- с ръководител Петя Арабаджийска;

„Екология и здраве“ – с ръководител Николай Югов

И Клуб по футбол по НП “Заедно в изкуствата и в спорта“ с ръководител Костадин Апостолов

200 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА „РИБЕН БУКВАР“

В НАЧАЛОТО БЕ……
„РИБНИЯТ БУКВАР НА ПЕТЪР БЕРОН- 200 ГОДИНИ ОТ НАПИСВАНЕТО МУ”
Искони бѣ слово и слово бѣ оу бога и богъ бѣ слово (Йоан 1:1). Първите записани думи на славянски, излезли под перото на Константин-Кирил.
В началото бе словото…
С него започва истинският път на нашата изстрадала родина.
Защо България в своята национална история успява да запази езика и идентичността си при три царства, когато всъщност на два пъти изчезва от картата на Европа и то за столетия наред?
Така е, защото България никога не загива като средище на Духа, тя остава вечна, както е вечно нейното писмено слово. А за да го имаме и пребъдваме, най-напред заслугата е на светите братя Кирил и Методий, сътворили една свещена азбука – глаголицата – гениално филологическо постижение, чрез което българите поемат пътя към Вярата и Просвещението. Исторически момент, който определя бъднините на славяните и ги превръща от езичници в равностойни строители на духовния живот на християнска Европа.
Защото писменото слово е най-силното оръжие, то надживява вековете, както пергаментът и камъкът надживяват меча и желязото. Царете губят златните си корони, градовете губят материалното си великолепие и се покриват със забрава, но “словото – казва св. Григорий Богослов – с камък се не убива.“
В началото…. Преди години, имаме нужда и от други свети хора като Паисий и Петко Славейков, като Христо Ботев и Добри Чинтулов, които да запишат словото, да предадат мъдростта си на поколенията. И в тази безкрайно редица, която винаги се допълва с нови значими имена, някак срамежливо наднича името на Петър Берон и неговият Буквар- първият, началото на учебници, граматики, буквари, христоматии..
Преди 200 години Петър Берон създава Рибния буквар.
А днес, ние искаме да напомним, да отбележим и да се преклоним в навечерието на 24.05.- Празникът на славянската писменост и българската култура, пред неговото дело. Защото преди 200 години Берон съставил буквара, за да даде на българските деца познания на простонароден говорим майчин език и с това изпреварва с десетина години учебниците на други възрожденци и народни будители.
Епохално дело, всеотдаен патриотизъм, далновидност и щедрост. Това е Петър Берон!
На 16.05.2024 г. в СУ „Христо Ботев“ се проведе спортен празник, чийто патрон бе Петър Берон и неговият Буквар -по повод 200 години от създаването на „Буквар с различни поучения“. Скъпи гости на нашето тържество, с което открихме спортния празник, бяха активни общественици и образователни деятели. На г-н Кръстю Манчев-Председател на Общински комитет „Васил Левски“ учениците изработиха специална символична грамота за приноса му към образователното и възпитателното дело в нашата община и на г-жа Станка Чушкова – Стоицова – Председател на ОС, гр. Съединение, за отзивчивостта и съпричастността към изявите на учениците от СУ „Христо Ботев“, гр. Съединение.
Учениците от групите за извънкласни дейности:
„България, това сме ние“ с ръководител Дора Кошева;
„Млад PR, фотограф и журналист“ с ръководител Генка Дребчева;
„Математиката- лесна и интересна- с ръководител Борислава Енчева;
„Музикална плетеница“- с ръководител Петя Арабаджийска;
„Екология и здраве“ – с ръководител Николай Югов
И Клуб по футбол по НП “Заедно в изкуствата и в спорта“ с ръководител Костадин Апостолов,
подготвиха с ентусиазъм материали, информационен кът, брошури, грамоти, сценарии, тържество и спортни игри, свързани с личността и делото на д-р П. Берон, за да спазят неговия мъдър съвет:
„Заедно, помагайки си да учим, заедно да спортуваме, заедно да се радваме на нашите малки победи“.
Благодарности на всички /учители, ученици, гости/, които станаха съпричастни на нашето вълнение и споделиха нашия ентусиазъм! Снимки тук.

3 МАРТ-НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ!

По повод 146 години от Освобождението на България оформен е информационен кът със снимки и табла о от клуб „България, това сме ние“. Снимки тук.

Тематичен информационен кът от клуб „България,това сме ние!“ беше подреден в централната сграда на училището.
Снимки тук.


2022/2023

КЛУБ „БЪЛГАРИЯ, ТОВА СМЕ НИЕ“  с ученици от 7 и 9 клас и ръководител Дора Кошева стартира през 2022/2023 година.

Общо представяне на дейността на клуба: Учениците търсят и откриват информация по зададени теми

19.02.2023-ИЗЛОЖБА, ПОСВЕТЕНА НА ЛЕВСКИ!

В СУ „Христо Ботев“  на третия етаж учениците от клуб “България,това сме ние“ подреди кът, посветен на Васил Левски.

Прекланяме се  пред неговата личност, личност, която винаги ще носим в себе си  като част от нашата  история, настояще, бъдеще!

17.01.2023г.-  НАПИСАНОТО ОСТАВА…

      На 17.01. 2023 г. в СУ „Христо Ботев“, гр. Съединение, се проведе среща между участниците в клубовете за извънкласна дейност  „В света  на медиите” /ръководител Генка Дребчева/  и „България, това сме ние“ /ръководител Дора Кошева/   с господин Кръстьо Манчев. Преди отбелязването на 150- годишнината от обесването на Апостола на българската свобода, учениците бяха запленени от интригуващите слова на дългогодишния учител, активен общественик и Председател на Общински комитет „Левски“ в град Съединение, „живата книга“ за  делото на Васил Левски- Кръстьо Манчев. Обаянието на неговата отдаденост за  съхраняването на паметта на българина към  личността  на Левски   е заразителна. Не само негов поклонник, но и човек, който живее пълноценно  и искрено обича историята ни, Родината и родния си град. Кр. Манчев показа на учениците  уникални вещи, снимки и книги, които могат да намерят своето място единствено в музеите. Учениците   в продължение на един час слушаха  неговите думи, които извираха от сърцето му. Книгите му за голямоконарци и за Левски, много значки, изработени по различни поводи, тефтерчето на Дякона с факсимилета на оригиналните страници; златният медал,  книгата на Мерсия Макдермот с посвещение от нея  с дата 25.03.1985 г и нейното писмо до г- н Манчев от 07.12.1981  г. И още много неща, които той с педантично старание е съхранил и подредил в дома си, са наистина една достойна за уважение история на човек, които се е посветил на своята идея да държи жив огъня на родолюбието и да работи  в полза на хората. Един достоен наследник на Левски и на неговия завет-  „Дела трябват, а не думи“.

Г- н Манчев е бил винаги ангажиран с проблемите на обществото. Още като млад учител започва да пише материали за вестници. Диктува по телефона в селската поща на дежурен в редакцията на вестника статиите си. Бавно, трудно.  Трупа опит и в тази сфера. Кратки, но важни съобщения за интересни моменти от живота на обикновените хора, от дейността на читалищата.  И продължава до днес. Вече няколко десетилетия. Пази изрезки от всичките си публикации. Показа на учениците само последните – от 2022 година. “Прочетох отново 26 трогателни писма“, „Няма ги вече някогашните кошничари“, „Работихме всеотдайно с учениците /Г-н Манчев още пази учителските си бележници и тетрадката , в която е изчислил /без помощта на „Школо“/ , успеха на класа си през 1964/1965 г. и една от най-вълнуващите статии- „Написаното остава“ . Запазил е всички писма, които е получавал от младежките си години до днес. С различни марки, от различни населени места, от различни периоди, от казармата,…/когато няма марки , а пише ВП, т.е. Военна поща/. Всички писма- много трогателни  и сърдечни! Носещи едно топло човешко отношение, едно неповторимо, искрено и чисто общуване, което днес трудно можем да усетим. Чрез съобщенията, лайковете, емотиконите, чрез телефон и камера  казваме много неща, правим го бързо, понякога на някакъв странен език, но нещо липсва…

Хубаво е, че г- н Манчев ни го припомни. Живото слово, истинското общуване, искреното възхищение от Левски, труд и работа в полза на хората. Изключителна памет за факти и събития, задълбочено познаване на живота и дейността на Апостола, проучване за посещенията му в град Съединение и десетилетия труд да популяризира това  и да пробуди гордост , че сме негови потомци. И  желание да се доближим  до светлия му образ и да следваме примера му. Защото „Времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме“.

В края на срещата учениците поднесоха своя скромен подарък , който без съмнение ще стане още един ценен експонат в личния архив  на г-н Манчев- стихотворение, написано  от  Ангел Адърски от 5.б клас, с което той ще се представи на конкурса за творби, посветени на Левски, който е една от инициативите  по повод предстоящото отбелязване на 150 години от смъртта на Левски.