Електронна платформа за учене на възрастни в Европа EPALE
Информация за проекта и възможностите , които предлага, може да откриете на адрес http://III.mon.bg
НАЦИОНАЛНА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА УЧЕНЕ НА ВЪЗРАСТНИ
Проектът се осъществява от Министерството на образованието и науката – Национален координатор за учене на възрастни, в съответствие със Споразумение за предоставяне на безвъзмездни средства № 2014 – 2461 / 001 – 001 между Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура на Европейската комисия и Министъра на образованието и науката на Република България.
EPALE
EPALE е многоезична общност с отворено членство, финансирана от Европейската комисия, като най-новата инициатива от постоянния ангажимент за подобряване на качеството на ученето за възрастни в Европа. Можете да прочетете повече за политиката на ЕС в областта на ученето за възрастни тук.
Сайтът е специално предназначен да бъде от полза за учители, преподаватели, изследователи, научни работници, лица, ангажирани с изготвянето на политики, и всеки друг, който се занимава професионално с ученето за възрастни в Европа. Почти 2000 от Вас взеха участие в проучването ни за това как EPALE може да задоволи потребностите Ви, и сега отговорите Ви ни помагат да оформим платформата.
С разрастването на сайта ще можете да обменяте новини, мнения, идеи и ресурси с други професионалисти в областта на ученето за възрастни в цяла Европа.
Целта ни е да Ви включим в целия процес на разработване на EPALE, така че платформата да отговаря на очакванията Ви и да Ви даде това, което Ви е необходимо, за да сте в течение на развитието на ученето за възрастни в Европа.
Можете да се информирате за някои от дейностите в България от нашия месечен бюлетин.
Ако желаете Вашите събития и дейности да бъдат отразени в Електронната платформа за учене на възрастни в Европа EPALE, можете да ни изпратите информацията, като влезте в секцията за качване на информация от бутона по-долу.
Oпределени следните водещи цели:
- Повишаване на участието на населението на 25-64 навършени години в образование и обучение на повече от 5% през 2020 г.;
- Намаляване дела на неграмотните сред 20-29 годишните на 1.5% през 2020 г.;
- Намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система на възраст от 18 до 24 г. под 11% през 2020 г.
-
За постигане на националните цели и на приоритетни направления от Европейската програма за учене на възрастни настоящият проект предлага дейности, които ще укрепят взаимодействието на заинтересованите страни на всички нива на управление -местно, областно, национално.За успешното изпълнение на функциите на националния координатор за учене на възрастни ще се предприемат действия за осигуряване на многостепенно ниво на координация и взаимодействие. Ще бъдат определени областни координатори във всичките 28 области на страната, а училищата за възрастни, ще бъдат обединени в национална мрежа.Ще бъдат разработени инструменти за прилагане на практика на Модела за мониторингна сектора за учене на възрастни, разработен в периода 2012 – 2014 г. За активиране на действията на различни институции и организации на местно,областно и национално ниво, както и за увеличаване на осведомеността на широката общественост за ползите от ученето през целия живот, ще бъдат организирани Дни на ученето през целия живот и семинари, а чрез сайта на проекта ще се разпространяват всички актуални новини и документи. Ще бъдат изготвени филми, които да мотивират преждевременно напуснали образователната система да се включат отново в образование или обучение. Очаква се постигнатите резултати да въздействат върху цялостното развитие на националния сектор за образование и обучение на възрастни в България и да подпомогнат изпълнението на Европейската програма за учене на възрастни.